Portal Geostatystyczny to nowoczesne rozwiązanie do kartograficznej prezentacji wynikowych informacji statystycznych pozyskanych w spisach powszechnych tj. Powszechnym Spisie Rolnym 2010 (PSR 2010) i Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011 (NSP 2011) oraz Banku Danych Lokalnych (BDL).
Pełni funkcje:
- gromadzenia,
- prezentowania,
- udostępniania informacji dla szerokiego grona odbiorców, m.in. administracji publicznej, przedsiębiorców, użytkowników indywidualnych oraz instytucji naukowo – badawczych.
Kompleksowe rozwiązanie dostosowane jest do standardów europejskich, a wszystkie dane w drodze przetwarzania zostają przedstawione w formie odpersonalizowanej, z zachowaniem tajemnicy statystycznej.
Dane prezentowane są przy użyciu takich metod prezentacji kartograficznej, jak:
- kartogramy,
- kartodiagramy.
Zalecanymi przeglądarkami do wyświetlania informacji w Portalu Geostatystycznym są: Internet Explorer w wersji 9 lub wyższej, Mozilla Firefox, Google Chrome.
Aktualności
10 Jubileuszowe Europejskie Forum ds. Geografii i Statystyki
Zdjęcie grupowe – EFGS DUBLIN 2017
10. jubileuszowe Europejskie Forum ds. Geografii i Statystyki zostało zorganizowane przez Centralny Urząd Statystyczny Irlandii we współpracy z Irlandzką Agencją Mapową. Konferencja EFGS DUBLIN 2017 odbyła się na Zamku Dublińskim w dniach 2-3 listopada 2017 r.
Konferencję otworzyli Hugh Mangan z Irlandzkiej Agencji Mapowej (Ordnance Survey Ireland - OSI) - przewodniczący EFGS DUBLIN 2017, Barry Lowry Dyrektor Biura Informacji Rządu Irlandii (Irish Government - IG), Paul Morrin z Centralnego Urzędu Statystycznego Irlandii (Central Statistics Office Ireland - CSO) oraz Janusz Dygaszewicz Prezydent EFGS (Dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań w Głównym Urzędzie Statystycznym), którzy przywitali prawie 200 delegatów z całego świata, aktywnie działających w dziedzinie zarządzania statystykami geoprzestrzennymi.
Bogaty program tegorocznej edycji Konferencji poświęcony był najnowszej wiedzy i innowacjom w zakresie geografii i statystyki. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z obu dziedzin i zapewniło możliwość dzielenia się najlepszymi praktykami w odniesieniu do trzech głównych tematów Konferencji:
- Agenda ONZ uwzględniająca inicjatywy UN-GGIM i Cele Zrównoważonego Rozwoju,
- Współpraca pomiędzy instytucjami statystycznymi i mapowymi,
- Przykłady najlepszych praktyk oraz bieżące działania związane z integracją danych statystycznych i geoprzestrzennych.
Paul Morrin (CSO), Janusz Dygaszewicz (GUS), Jack Dangermond (ESRI), Colin Bray (OSI), Barry Lowry (IG)
Uczestnicy, podczas sześciu sesji, prezentowali wyniki swoich prac oraz przeprowadzonych projektów w ramach takich obszarów tematycznych, jak:
- Otwarte dane tzw. Linked Open Data,
- Wizualizacja wyników statystycznych,
- Spisy rundy 2020,
- Big Data oraz geostatystyka środowiska,
- INSPIRE,
- Smart City / Urban Mapping.
Pan Mirosław Migacz z Departamentu Programowania i Koordynacji Badań GUS podczas trzeciej sesji zatytułowanej ‘Best Practice’ wygłosił referat pt.: Survey frame geocoding using administrative data sources.
W trakcie uroczystej kolacji, która odbyła się 2 listopada przyznano po raz drugi nagrodę im. Larsa H. Backera. W tej edycji zwycięzcami zostali: Ekkehard PETRI z Eurostatu i Pier-Giorgio ZACCHEDDU z Federalnej Agencji Kartografii i Geodezji (BKG) Niemcy.
Oficjalna strona konferencji EFGS 2017 dostępna jest tutaj.
Ulotka konferencyjna EFGS 2017