INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Atrakcje turytstyczne

Kraków

Witamy w Krakowie, legendarnym mieście, gdzie czas płynie inaczej i gdzie każdy moment staje się momentem historii. Kraków to dawna stolica Polski, Kraków jego początek jest datowany na 7 wiek. Jego historyczne centrum zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury jako pierwsze swego rodzaju. W Krakowie znajduje się wiele zabytków architektury. Do najbardziej znanych należą: gotycka Bazylika Mariacka, historyczne pawilony handlowe Sukiennic, Zamek Królewski na Wawelu, dawniej odrębne miasto żydowskie Kazimierz i średniowieczne budynki Collegium Maius (Uniwersytet Jagielloński). Dzięki temu dziedzictwu, w roku 2000 Kraków został uhonorowany tytułem Europejskiego Miasta Kultury.

Kraków jest jednym z wiodących ośrodków polskiego życia naukowego, kulturalnego i artystycznego i nadal jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce. Przez wieki był siedzibą królów, gdzie przybywali wielcy artyści i naukowcy z całego świata,  zauroczenie niepowtarzalną atmosfera miasta. Zostawili oni bogatą spuściznę unikalnych zabytków historycznych odzwierciedlających najważniejsze trendy kultury europejskiej, które niewątpliwie sprawiają, że Kraków jest jednym z najbardziej ekscytujących miejsc na mapie świata.

Dzisiaj Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju. W mieście odbywa się ponad 40 corocznych festiwali oraz ponad 2500 różnych spektakli i koncertów.

                                              Zdjęcie: Wieslaw Majka, Archiwum Miasta Krakowa, www.krakow.pl

   

                                    Zdjęcie: Artur Zyrkowski, Pawel Krawczyk, Archiwum Miasta Krakowa, www.krakow.pl

 

Główne atrakcje turystyczne Krakowa:

Rynek Główny

Największy średniowieczny plac w Europie (wymiary: 200 m x 200 m) jest  naturalnym centrum Krakowa. Turyści przybywają tu na letnie festiwale, koncerty, wystawy lub sylwestrową uroczystość. Rynek zachował oryginalną architekturę oraz urbanistykę. Niektóre kamienice otaczające plac liczą po 600 lat. W centralnym punkcie znajdują się Sukiennice, początkowo były miejscem handlu odzieżą, później stały się jednym z oddziałów Muzeum Narodowego.

W podziemiach Rynku Głównego znajduje się Muzeum Miasta Krakowa. Więcej informacji na temat Muzeum znajduje się pod adresem: http://www.mhk.pl/branches/rynek-podziemia

 

                                      Zdjęcie: Wieslaw Majka, Archiwum Miasta Krakowa, www.krakow.pl

                                    Zdjęcie: Pawel Krawczyk, Archiwum Miasta Krakowa, www.krakow.pl

                                     Zdjęcie: Pawel Krawczyk, Archiwum Miasta Krakowa, www.krakow.pl

 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Kościół Mariacki)
W północno-wschodniej części placu znajduje się Kościół Najświętszej Marii Panny - jeden z krakowskich punktów orientacyjnych, dzięki jego dwóm nierównym wieżom. Wewnątrz kościoła znajduje się monumentalny ołtarz stworzony przez mistrza Wita Stwosza. To przyciąga tysiące turystów każdego dnia.

 

                 Zdjęcie: Artur Zyrkowski, Archiwum Miasta Krakowa, www.krakow.pl

                Zdjęcie: Wieslaw Majka, Archiwum Miasta Krakowa, www.krakow.pl

 

Wawel
Jest to kompleks architektoniczny z Zamkiem Królewskim, który został przemianowany kilka razy w ciągu wielu wieków. Począwszy od 10 wieku, tu mieściła się rezydencja polskich  monarchów. Prawie wszyscy polscy królowie oraz 70 wybitnych Polaków, takich jak Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki znaleźli tutaj miejsce spoczynku.


                                                   Zdjęcie: Główny Urząd Statystyczny

                                                   Zdjęcie: Główny Urząd Statystyczny

 

Więcej informacji dotyczących Zamku Królewskiego na Wawelu można znaleźć na stronie: http://wawel.krakow.pl/pl

Życzymy udanego pobytu w Krakowie!