Funkcja geokodowania

Uruchomienie Kreatora

Użytkownik uruchamia moduł z poziomu Menedżera zasobów. W oknie przeglądarki w nowej zakładce wyświetla się Kreator geokodowania.

kreator geokodowania

Rysunek 3 Widok modułu Kreator geokodowania

Na początku wyświetla się informacja do czego służy i jak działa Geokodowanie, jakie rodzaje danych są w nim obsługiwane i w jakich formatach mogą być wczytane.

Wczytanie pliku z danymi

Użytkownik wczytuje plik wybierając przycisk {Wybierz plik} lub przeciąga plik w pole .

Uruchomienie narzędzia Geokodowanie

Dodanie pliku automatycznie uruchamia Kreator geokodowania.

kreator geokodowania

Rysunek 4 Uruchomienie modułu geokodowania

W przypadku zamknięcia okna kreatora przyciskiem można go otworzyć ponownie przyciskiem . Użytkownik określa rodzaj wczytanych danych i zaznacza je checboxem. Kreator rozpoznaje rodzaj danych.

kreator geokodowania

Rysunek 5 Rozpoznanie przez kreator rodzaju danych

Następnie użytkownik wybiera przycisk {Dalej} i przechodzi do drugiego kroku – {Mapowania atrybutów}.

kreator geokodowania

Rysunek 6 Drugi krok – określenie mapowania kolumn na atrybuty adresów

Pierwsza kolumna w formularzu zawiera wykaz standardowych składowych danych adresu, druga kolumna – odpowiednik w danych użytkownika. Mapowanie można edytować poprzez wybór elementu z listy lub usunięcie rekordu mapowania. Składowe podziału administracyjnego do rodzaju obiektów. W przypadku danych adresowych użytkownik może uzupełnić domyślne atrybuty o dodatkowe, np. rodzaju ulicy, nazwy gminy oraz poczty. Aby zmapować kolejne atrybuty użytkownik wybiera przycisk () obok pola [Atrybut] . System rozwija listę składowych do wyboru. Użytkownik wybiera składową. Następnie użytkownik wskazuje odpowiadającą składowej kolumnę z pliku źródłowego .

kreator geokodowania

Rysunek 7 Przykład mapowania dla składowej Nazwa gminy

kreator geokodowania

Rysunek 8 Przykładowe mapowanie atrybutów dla danych adresowych

Aby przejść do kolejnego kroku użytkownik wybiera przycisk {Dalej}. Na tym etapie użytkownik określa reguły zastępowania znaków.

kreator geokodowania

Rysunek 9 Trzeci krok – określenie zastępowania znaków

Zastępowanie znaków określane jest dla każdej składowej adresu (np. nazwa ulicy, nr domu, miejscowość). Podane wyrażenia następnie są wykorzystywane w przygotowaniu zapytań do usługi. Tak, jak w poprzednim kroku, element zastępowania znaków można usunąć (usunięcie całego rekordu), dodać nowy lub edytować istniejący. Aby określić zastępowanie znaków użytkownik wybiera składową z listy. Lista uruchamiana jest poprzez „kliknięcie” symbolu strzałki.

kreator geokodowania

Rysunek 10 Przycisk rozwijający listę składowych

kreator geokodowania

Rysunek 11 Lista składowych

Użytkownik wybiera składową z listy, np. [Nazwa ulicy]. Następnie użytkownik określa, które wyrażenia mają zostać zastąpione. W polu [Wyrażenie po zmianie] wpisuje tekst, który zostanie wyświetlony w kolumnie w zgeokodowanym pliku.

kreator geokodowania

Rysunek 12 Określenie reguł zastępowania dla składowej – nazwa ulicy

Naciśnięcie przycisku {GEOKODUJ} powoduje uruchomienie procesu geokodowania z uwzględnieniem parametrów wprowadzonych w poprzednich krokach kreatora.

kreator geokodowania

Rysunek 13 Czwarty krok – geokodowanie z informacją o postępie procesu

Podczas geokodowania pokazywany jest na bieżąco postęp procesu oraz informacja o liczbie rekordów, dla których nie odnaleziono odpowiednika w bazie adresowej. Proces można w każdej chwili przerwać, naciskając przycisk {ANULUJ}.

kreator geokodowania

Rysunek 14 Widok systemu po zakończeniu geokodowania – mała ilość trafień

Powyższy przykład pokazuje częściowo błędne wyniki geokodowania (52% błędów). Moduł umożliwia cofnięcie kroku – powrót do reguł zastępowania a następnie do mapowania i określenia rodzaju danych. Jeśli dojdziemy do wniosku, że przyczyną złego wyniku są podane przez nas parametry, można je zmienić. Może w tym pomóc przeglądanie tabeli z wynikami geokodowania.

kreator geokodowania

Rysunek 15 Poprawienie mapowania

W przykładowym geokodowaniu przyczyną błędów były nazwy jednostek podziału administracyjnego połączone z nr TERYT. Poprawienie mapowania polegało na usunięciu z wykazu pól uczestniczących w geokodowaniu, kolumny zawierającej w nazwie dodatkowe elementy, pogarszające wynik wyszukiwania.

kreator geokodowania

Rysunek 16 Poprawienie wyników geokodowania

Po zmianach w mapowaniu wynik geokodowania znacznie się poprawił – zamiast 100% błędów występuje ich tylko 12%. Jest to poziom, który pozwala na weryfikację danych rekord po rekordzie.

kreator geokodowania

Rysunek 17 Statystyki wyników geokodowania po poprawieniu mapowania

Statystyki geokodowania pokazują, dla ilu rekordów nie odnaleziono żadnego adresu (59 szt.), a ile rekordów ma przypisany adres, który wymaga weryfikacji (181 rekordów).